TEMA: Çaresizlik

İzmir

2 Aralık 2022, Cuma · 19:30

Institut Français İzmir

GİRİŞ ÜCRETİ: ÖĞRENCİ 20 TL, TAM 40 TL

Gösterimdeki Filmler

İMROZ

🕔 16′

*IMBPOƩ (İmroz), bugün Gökçeada olarak bilinen coğrafyada yaşayan insanların hikâyelerini paylaşmayı amaçlayan kısa bir belgesel. Film, Türkiye’de Rumlara yakından bakarak hem iktidarın toplumu yaralayan acımasızlığının, hem de her türlü kimliğin ötesine geçen güçlü bir aidiyet duygusunun izlerini takip ediyor. Aynı zamanda ‘cezaevi’ olmanın reva görüldüğü bir adanın da hikâyesi olan IMBPOƩ, adadaki mekânların görüntüsüyle, yaşanan kayıplara rağmen birbirine tutunan insanların tanıklıklarını röportajlar aracılığıyla bir araya getiriyor. Toplumsal ve kişisel hafızanın ancak bu insanların hatırladıkları ve anlattıklarıyla, mekânda halen görülebilen izlerden ibaret olduğu notunu düşerek…

Yönetmen: Murat Yüksel

1988’de Osmaniye’de doğdu. Didim’de yaşıyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi, Gıda Teknolojisi Bölümü mezunu. Çeşitli web sitelerinde yurttaş haberciliği yaptı. Dersimli göç hikayeleri olan bir ailenin üyesi olan Murat, devlet tarafından sürgüne gönderilen insanlar ve kimlik sorunları ile ilgileniyor ve toplumsal hafızayla ilgili belgeseller çekiyor.

TIKALI

🕔 15’ 13”

Birbirlerinden sırlar saklayan bir aile,evde tesisat sorunlarıyla boğuşur. Akrabalarının ziyaret ettiği bir akşam yemeğinde tüm sırlar evin en küçük üyesinin tuvalet sorunu ile gün yüzüne çıkar.
Yönetmen: Serhat Ertuğrul Köroğlu
5 Ocak 1997 yılında Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde doğdu. Cumhuriyet savcısı olan babasının mesleği dolayısı ile birçok şehirde yaşadı. 12 sene İstanbul Sarıyer de yaşadı. 4. Sınıftan lise son sınıfa kadar öğretimini İstanbul da geçirdi. 2019 Yılında Erciyes Üniversitesi, sinema televizyon bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında birçok kısa film çekti, çekmeye devam ediyor. Sinema alanında çalışmalarına büyük bir ilgi ile devam etmekte.

NORADRENALİN

🕔 13′

2030 yılında; Sevginin yasaklandığı, çocuk esirgeme kurumlarının kapatıldığı bir çağda geçiyor. Yaşam, 2030 yılında olmasına rağmen ilerleme kaydetmek yerine gerilemiş ve olanaklar bir o kadar kısıtlı. Eşref, annesine bu kaos ortamında nasıl bakabilecek? Eşref ve annesinin bu ortamdan kurtuluşunun yolu nedir? 2030 yılı nasıl bir dönem olacak…

Yönetmen: Şükrü Özçevik

Şükrü Özçevik, 1988 İzmir doğumludur. Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünden mezun oldu. Birçok; kurmaca kısa film, belgesel, deneysel moda filmi vb. farklı türlerde üretimler gerçekleştirdi. Çektiği filmlerle birçok Ulusal ve Uluslararası Film Festivallerine seçildi. “En İyi Film” “En İyi Yönetmen” “En İyi Müzik ve Dans Moda Filmi” adaylıkları elde etmiş, “En İyi Kısa Film Senaryosu” “En İyi Yabancı Moda Filmi” ödülü almıştır. Film ekibiyle “En İyi Ses Tasarımı” “En İyi Görsel Efekt” “En İyi Müzik” “En İyi Film Fragmanı” “En İyi Film Afişi” ödülü almışlardır. “Sistemin İpleri” adlı filmi İsviçre’de bulunan VOD platformunda; “Noradrenalin” adlı filmi Türkiye’de VOD platformu olan BluTV’de yer aldı. 2017 yılında kurduğu Özçevik Film adlı video yapım şirketiyle; moda filmi, reklam filmi, tanıtım videosu, dans filmi, müzik videosu vb. projelerde senarist ve yönetmen olarak kariyerine devam etmekte.

Fransız Kültür Özel Arşivinden

BEYOND THE TREES

🕔 4′ 50”

7 yaşındaki Endonezyalı bir çocuk her gün hedefine zamanında ulaşmak için uzun bir yolculuk yapar.

Yönetmenler: Uluslararası alanda tanınan MoPA, 3D animasyon mesleklerinde eğitim sunan Ecole Mopa tarafından üretilmiştir. Filmin yönetmenleri Pierre Burgoni, Jordan Baudé, Julie Bijjou, Catharianne Ni.

 

SESLENDİRME SPONSORU