TEMA: Direnç

İzmir

20 Mayıs 2022, Cuma · 20:30

Institut Français İzmir

Çekiliş Sponsoru:
Karaca Sineması

GİRİŞ ÜCRETİ: 15 TL

İstanbul

27 Mayıs 2022, Cuma · 20:30

Institut Français İstanbul

GİRİŞ ÜCRETİ: 25 TL

Gösterimdeki Filmler

Aralık

🕔 24:00

Politik nedenlerle hapishanede bulunan oğullarının tahliye olacağı heyecanıyla aile fertleri akşam yemekte bir araya gelir. Yemek esnasında gelen telefon geçmişteki bir hesaplamanın başlangıcı olur.

Yönetmen: Çayan Bilgin

1978 Erzincan doğumlu olan yönetmen 2006’dan beri çeşitli film atölyelerine katılarak uzun süreli sinema eğitimi aldı. 2012 de ilk kısa filmini.2019 da yurtiçi ve yurtdışı birçok festivale katılan ikinci kısa filmi Aralık’ı çekti.2021 yılı itibariyle İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesince desteklenen “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor’’ projesi kapsamında çeşitli ilçelerde düzenlenen atölyelerde, Senaryo ve Film Yapım dersleri verdi. Yeni projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Bargıran

🕔 8:30

Belgesel Şanlıurfa’nın semt pazarlarında el arabaları ile kendi bedenlerinden daha ağır yük taşımak zorunda olan küçük çocukları konu almaktadır.

Yönetmen: Mustafa Uluç

Mardin Kızıltepe’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğretimini Urfa’ da tamamladı. 2010 yılında Kayseri Erciyes Üniversitesinde Radyo Sinema Televizyon bölümünü kazandı. Sınırın ötesindeki gelinler belgeseli yönetmenliğini yaptığı ilk filmdir. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Mahallenin Bazı Kedileri

🕔 20:00

Hanımefendi 50li yaşlarda, insanlardan izole bir halde hayatını sürdüren bir kadındır. Her gün aynı saatte evden çıkıp, parktaki kedileri besliyordur. Bir gün eve dönerken Bahadır’ın arabası Hanımefendi’ye çarpacakken durur. Bahadır 26 yaşında, memurluğa yeni atanmış genç bir adamdır. Panik atak hastasıdır ve olası heyecan durumlarında atağa geçiyordur. İkilinin yolu Bahadır Hanımefendi’ye çarpmadan son anda durunca kesişir.

Yönetmen: Emre Sefer

1992 İstanbul doğumlu Emre Sefer, İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunudur. 2013 yılında Cesur adlı kısa filmini çekti.  Cesur, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Mutlu Aile’ temalı kısa film yarışmasından Mansiyon Ödülü kazanmıştır. Film, SETEM’in düzenlediği 1. BAK Akademi Ödüllerinde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu dâhil olmak üzere toplam üç dalda ödül kazanmıştır ve birçok festivalde finalist olmaya hak kazanmıştır. 2015 yılında her dönem seçili kişilerin alındığı İstanbul Sinema Merkezi’nde birçok yönetmen, görüntü yönetmeninden ders aldı. 2015 yılında bitirme projesi olarak ‘’Dört Numaradaki Melahat Hanım’’ adlı kurmaca kısa filmi çekmiştir. Son olarak 2019 yılında ‘Mahallenin Bazı Kedileri’ adlı kısa filmi yazıp yönetmiştir. 2015 yılından beri faal olarak sinema filmi ve dizilerde Uluç Bayraktar, Orhan Oğuz ve Selçuk Aydemir gibi başarılı yönetmenlerin yönetmen yardımcılığı yapmaktadır.

Can Suyu

🕔 5:00

Kurumuş bir gölde hayatta kalmaya çalışan balıklara can suyu taşıyan insanların hikayesi.

Yönetmen: Anıl Gök

1989 yılında Denizli de doğdu. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu 2012 yılından itibaren sinema sektöründe çalışıyor.

Fransız Kültür Özel Arşivinden

Le Périple d'Abélla (Abélla's Journey) (Abélla'nın Yolculuğu)

🕔 5:00

Senegal’in Toubab Dialaw adlı balıkçı kasabasında 25 yaşına gelen her genç kız annesine el yapımı bir hediye vermek zorundadır.

Yönetmen: Enis Manaz

İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği bölümünden2010 yılında mezun oldu. Bugüne kadar 4  kısa film ve 2 kısa belgesel çeken Enis Manaz, Anadolu Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı alanında yüksek lisans yapmaktadır.

SESLENDİRME SPONSORU